  • Zoro # G100425465
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Metric
Overall Length
100 mm
Number of Flutes
2
End Mill Style
Square
End Mill Cutting Type
Center Cutting
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EI927030
Zoro #
G100425465
UPC #
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Overall Length
100 mm
Length of Cut
8 mm
Milling Dia.
3 mm
Neck Length
22 mm
Shank Dia.
6 mm
Neck Dia.
2.8 mm
Details
Measurement System
Metric
Number of Flutes
2
End Mill Style
Square
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Shank Type - Machining
Straight
Flute Type
Spiral
Primary Material Application ISO Code
N, O
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Application
Finishing
Single End/Double End
Single
Item
Square End Mill
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Graphite, Plastic
Coolant Fed
Non-Coolant Through
List Number
E1927
Material Applications
Drilling Tool Configuration
Individual
Finish - Machining
Diamond
Material - Machining
Carbide
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 3 mm Milling Dia., Carbide, Diamond, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 8 mm, Overall Length 100 mm, Shank Dia. 6 mm, Neck Dia. 2.8 mm