  • Mfr # PCPL80-12HR
  • Zoro # G315780359
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width
6.61 in
Depth
10.24 in
Height
8.19 in
Max. Operating Temp.
60 Degrees C
Terminal Type - Batteries
Tab with Bolt Hole
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PCPL80-12HR
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Width
6.61 in
Depth
10.24 in
Height
8.19 in
Overall Height
8.31 in
Details
Item
Sealed Lead Acid Batteries
Max. Operating Temp.
60 Degrees C
Terminal Type - Batteries
Tab with Bolt Hole
Application
Battery Chemistry
Pure Lead SLA
Housing Material - Batteries
ABS
Terminal Location
Top
Min. Operating Temp.
-40 Degrees C
Voltage - Batteries
12V DC
Shelf Life
20 yr
Color
Orange
Battery Design
AGM
Capacity - Batteries
80 Ah
Terminal Connection - Batteries
M6
Description
Sealed Lead Acid Batteries, Battery Design AGM, Voltage - Batteries 12V DC, Capacity - Batteries 80 Ah, Terminal Type - Batteries Tab with Bolt Hole, Height 8.19 in, Width 6.61 in, Depth 10.24 in, Housing Material - Batteries ABS, Terminal Location Top, Application Auto Control System, Comm. Power Supply, DC Power Supply, Elec. Power System (EPS), Electric Vehicle, Emergency Backup Power, Emergency Lighting, Medical Equipment, Multipurpose, Telecommunications, Traffic Control Signaling, UPS