  • Mfr # SPRD-20X12
  • Zoro # G8657693
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Frame Material
Galvanized Steel
Fits Brand
ZoneFirst
Overall Height
12 in
Minimum Ambient Temperature
0 Degrees F
For Duct Shape
Rectangular, Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SPRD-20X12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
12 in
Frame Material Thickness
22 ga
Overall Width
2 1/8 in
Details
Item
Manual Damper
Frame Material
Galvanized Steel
Fits Brand
ZoneFirst
Minimum Ambient Temperature
0 Degrees F
For Duct Shape
Rectangular, Square
Mounting Position
Horizontal, Vertical
Damper Application
Control
Maximum Ambient Temperature
180 Degrees F
Counterbalanced
Yes
Series
SPRD
Maximum Pressure
0.5 in wc
Damper Type
Static
Description
Manual Damper, Damper Application Control, Frame Material Galvanized Steel, Overall Height 12 in, For Duct Shape Rectangular, Square, Overall Width 2 1/8 in, Frame Material Thickness 22 ga, Maximum Pressure 0.5 in wc, Damper Type Static, Maximum Ambient Temperature 180 Degrees F