  • Mfr # U07000.125.0650
  • Zoro # G1756264
/ea
Thread Size
1-1/4"-7
Screw Length
6-1/2 in
Drive Size
7/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U07000.125.0650
Thread Size
1-1/4"-7
Screw Length
6-1/2 in
Drive Size
7/8 in
Thread Length
3 1/8 in
Head Height
1.25 in
Min. Thread Length
3 1/8 in
Minimum Thread Length
Head Diameter
1.875 in
Dia./Thread Size
Head Dia.
1.875 in
Tensile Strength
180,000 psi
Thread Style
Partially Threaded
C37 to C45
Class
3A
ASME B18.3
Thread Fit
3A
Min. Tensile Strength
180,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 7/8 in, Material Steel, Finish Black Oxide, Thread Size 1 1/4 In.-7, Minimum Thread Length 3 1/8 in, Fastener Length 6 1/2 in, Head Height 1.25 in, Head Diameter 1.875 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable