  • Mfr # U07000.125.2000
  • Zoro # G5705777
/ea
Free Shipping & Returns
Thread Size
1-1/4"-7
Screw Length
20 in
Finish
Black Oxide
Drive Size
7/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U07000.125.2000
Thread Size
1-1/4"-7
Screw Length
20 in
Drive Size
7/8 in
Head Height
1.25 in
Thread Length
3 1/8 in
Min. Thread Length
3 1/8 in
Head Diameter
1.875 in
Length
20 in
Head Dia.
1.875 in
Finish
Black Oxide
Tensile Strength
170,000 psi
Temp. Range
- 58 Degrees F to 302 Degrees F
Thread Style
Partially Threaded
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Min. Tensile Strength
170,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 7/8 in, Material Steel, Finish Black Oxide, Thread Size 1 1/4 In.-7, Minimum Thread Length 3 1/8 in, Fastener Length 20 in, Head Height 1.25 in, Head Diameter 1.875 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable