  • Mfr # 2BK47X1-1/8
  • Zoro # G0895553
/ea
Key Features
Fits Shaft Dia.
1-1/8 in
Pulley Outside Dia.
4.45 in
Number of Grooves
2
For V-Belt Section
4L, 5L, A, AX, B, BX
Pulley Material
Cast Iron
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2BK47X1-1/8
Country of Origin
China
Dimensions
Fits Shaft Dia.
1-1/8 in
Pulley Outside Dia.
4.45 in
Pulley Bore Dia.
Keyway Size
0.250" x 0.125"
5L, B, or BX Belt Pitch Dia.
4.1 in
4L, A, or AX Belt Pitch Dia.
3.7 in
Keyway Size Type
0.250 in x 0.125 in
AX Pitch Diameter
3.7 in
Bore Diameter
Pitch Diameter
3.7 in (4L, A), 4.1 in (5L, B)
5L Pitch Diameter
4.1 in
For Belt Trade Size
4L, 5L, A, AX, B, BX
BX Pitch Diameter
4.1 in
Maximum Bore Diameter
1 3/8 in
Length through Bore
1 15/32 in
B Pitch Diameter
4.1 in
Overall Width
2 1/4 in
Outside Diameter
4.45 in
4L Pitch Diameter
3.7 in
A Pitch Diameter
3.7 in
Keyway Depth
1/8 in
Keyway Width
1/4 in
Face Width
1.75 in
Hub Diameter
2 3/8 in
Details
Number of Grooves
2
For V-Belt Section
Pulley Material
Cast Iron
Pulley Type
Standard V-Belt Pulley
Bushing Required
None
Pulley Bore Type
Fixed Bore
Construction
web
Industry Number
2BK47118
Set Screw Included
Yes
Item
V-Belt Pulley
Includes
Set Screw
Material Fabrication
Cast
For V-Belt Type
Classical, Cogged
Standards
ISO 9001:2015
Bore Type
Fixed
Hub Type
One Side
Pulley Construction
Plain
Weight
4.1 lb
Material
Hub Projection
0.47 in
Pulley Industry Number
2BK47
Number of Set Screws
1
Description
V-Belt Pulley, 3L Pitch Diameter Not Applicable, 3V Pitch Diameter Not Applicable, 3VX Pitch Diameter Not Applicable, 4L Pitch Diameter 3.7 in, 5L Pitch Diameter 4.1 in, 5V Pitch Diameter Not Applicable, 5VX Pitch Diameter Not Applicable, A Pitch Diameter 3.7 in, AX Pitch Diameter 3.7 in, B Pitch Diameter 4.1 in, BX Pitch Diameter 4.1 in, C Pitch Diameter Not Applicable, CX Pitch Diameter Not Applicable, Bore Diameter 1 1/8 in, Bore Type Fixed, Standards ISO 9001:2015