  • Mfr # U51130.007.0050
  • Zoro # G6168550
Key Features
Button Head
Drive Size
1/20 in
Tensile Strength
85,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
U51130.007.0050
Thread Size
#1-72
Screw Length
1/2 in
Drive Size
1/20 in
Head Height
0.062 in
Thread Length
1/2 in
Min. Thread Length
Head Diameter
0.125 in
Minimum Thread Length
Dia./Thread Size
#1-72
Head Dia.
0.125 in
Head Type
Button
Tensile Strength
85,000 psi
Fastener Thread Type
UNF (Fine)
Temp. Range
- 58 Degrees F to 302 Degrees F
Thread Type
Fine
Maximum Temperature
302 Degrees F
Dimensional Standards
ASME B18.3
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Min. Tensile Strength
85,000 psi
Screw Head Type
Button
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 0.050 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size #1-72, Minimum Thread Length 1/2 in, Fastener Length 1/2 in, Head Height 0.062 in, Head Diameter 0.125 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable