  • Mfr # BULK-RS-N50-881
  • Zoro # G2760536
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N50-881
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1 in
Rubber Width
4 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Thickness
1"
Width
4"
Overall Thickness
1 in
Overall Width
4 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 507
Grade
Standard
Application
General Purpose
Color
Type
Commercial Grade
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Weather Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.061 in
Chemical Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Compression Set
33 %
Tensile Strength
1,000 psi
Density
1.5 g/cc
Oil Resistance
Good
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Shape
Strip
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 50A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 507, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.061 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Good, Water Resistance Good