  • Mfr # U07000.019.0200
  • Zoro # G0937413
Thread Size
#10-24
Drive Size
5/32 in
Tensile Strength
180,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U07000.019.0200
Thread Size
#10-24
Screw Length
2 in
Drive Size
5/32 in
Head Height
0.19 in
Thread Length
7/8 in
Min. Thread Length
7/8 in
Minimum Thread Length
Head Diameter
0.312 in
Head Dia.
0.3125 in
Length
2 in
Tensile Strength
180,000 psi
C37 to C45
Class
3A
Temp. Range
-65 Degrees F to 300 Degrees F
ASME B18.3
Thread Fit
3A
Maximum Temperature
300 Degrees F
Minimum Temperature
-65 Degrees F
Min. Tensile Strength
180,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/32 in, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Thread Size #10-24, Minimum Thread Length 7/8 in, Fastener Length 2 in, Head Height 0.19 in, Head Diameter 0.312 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable