  • Mfr # U07000.019.0137
  • Zoro # G9463632
Thread Size
#10-24
Drive Size
5/32 in
Tensile Strength
170,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U07000.019.0137
Thread Size
#10-24
Screw Length
1-3/8 in
Drive Size
5/32 in
Head Height
0.19 in
Thread Length
7/8 in
Min. Thread Length
7/8 in
Head Diameter
0.312 in
Minimum Thread Length
Length
1 3/8 in
Head Dia.
0.3125 in
Tensile Strength
170,000 psi
Temp. Range
- 58 Degrees F to 302 Degrees F
Coarse
Finish Type
Dimensional Standards
ASME B18.3
Material Type
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Min. Tensile Strength
170,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/32 in, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Thread Size #10-24, Minimum Thread Length 7/8 in, Fastener Length 1 3/8 in, Head Height 0.19 in, Head Diameter 0.312 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable