  • Mfr # U51050.019.0150
  • Zoro # G0749314
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
5/32 in
Tensile Strength
80,000 psi
Standards
ASME B18.3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U51050.019.0150
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
#10-24
Screw Length
1-1/2 in
Drive Size
5/32 in
Head Height
0.19 in
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
7/8 in
Min. Thread Length
7/8 in
Minimum Thread Length
Maximum Head Height
0.19 in
Minimum Head Height
0.185 in
Head Diameter
0.312 in
Head Dia.
0.3125 in
Dia./Thread Size
#10-24
Length
1 1/2 in
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
80,000 psi
Standards
ASME B18.3
System of Measurement
Inch
Thread Style
Partially Threaded
Rockwell Hardness
B80 to C32
Thread Direction
Right Hand
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Temp. Range
-65 Degrees F to 300 Degrees F
Class
3A
Thread Type
Coarse
Head Texture
Smooth
Includes Washer
No
Material Quality Standards
ASTM F837
Minimum Yield Strength
40,000 psi
Dimensional Standards
Material Grade/Class
18-8
Sealing Gasket
No
Manufacturer Location
Globally Sourced
Seal Material
None
Pack Size
Small Pack
Non-Marring Tip
Minimum Temperature
-65 Degrees F
Maximum Temperature
300 Degrees F
Thread Fit
3A
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Fastener Finish
Fastener Industry Standards
Screw Head Type
Cylindrical
Basic Material
Stainless Steel
Material Grade
18-8
Min. Tensile Strength
80,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/32 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size #10-24, Minimum Thread Length 7/8 in, Fastener Length 1 1/2 in, Head Height 0.19 in, Head Diameter 0.312 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Color Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3