  • Mfr # U51050.019.0275
  • Zoro # G5661792
Drive Size
5/32 in
Tensile Strength
180,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM F837
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U51050.019.0275
Thread Size
#10-24
Screw Length
2-3/4 in
Drive Size
5/32 in
Head Height
0.19 in
Thread Length
7/8 in
Min. Thread Length
7/8 in
Head Diameter
0.312 in
Minimum Thread Length
Length
2 3/4 in
Dia./Thread Size
#10-24
Head Dia.
0.3125 in
Tensile Strength
180,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM F837
Rockwell Hardness
C37 to C45
Thread Style
Partially Threaded
Temp. Range
- 50 Degrees F to 550 Degrees F
Coarse
Color
Silver
No
Material Type
No
Finish Type
Material Quality Standards
ASTM F837
Maximum Temperature
550 Degrees F
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Head Texture
Smooth
Min. Tensile Strength
170,000 psi
Material Grade
304
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/32 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size #10-24, Minimum Thread Length 7/8 in, Fastener Length 2 3/4 in, Head Height 0.19 in, Head Diameter 0.312 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable