  • Mfr # U07001.019.0050
  • Zoro # G5328915
Finish
Zinc Plated
Drive Size
5/32 in
Tensile Strength
180,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM A574
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U07001.019.0050
Thread Size
#10-24
Screw Length
1/2 in
Drive Size
5/32 in
Head Height
0.19 in
Thread Length
1/2 in
Min. Thread Length
Head Diameter
0.312 in
Minimum Thread Length
Head Dia.
0.3125 in
Dia./Thread Size
#10-24
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
180,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM A574
Temp. Range
- 50 Degrees F to 550 Degrees F
Thread Style
Fully Threaded
Small Pack
Material Quality Standards
ASTM A574
Finish Type
Maximum Temperature
550 Degrees F
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Min. Tensile Strength
180,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/32 in, Material Alloy Steel, Finish Zinc Plated, Thread Size #10-24, Minimum Thread Length 1/2 in, Fastener Length 1/2 in, Head Height 0.19 in, Head Diameter 0.312 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable