  • Mfr # U07040.019.0325
  • Zoro # G5548961
Thread Size
#10-32
Screw Length
3-1/4 in
Finish
Black Oxide
Drive Size
5/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U07040.019.0325
Thread Size
#10-32
Screw Length
3-1/4 in
Drive Size
5/32 in
Head Height
0.19 in
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
7/8 in
Min. Thread Length
7/8 in
Head Diameter
0.312 in
Minimum Thread Length
Dia./Thread Size
Head Dia.
0.3125 in
Finish
Black Oxide
Tensile Strength
170,000 psi
Rockwell Hardness
C37 to C45
Thread Style
Partially Threaded
Temp. Range
- 58 Degrees F to 302 Degrees F
Fine
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Small Pack
Maximum Temperature
302 Degrees F
Fastener Finish
Min. Tensile Strength
170,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 5/32 in, Material Steel, Finish Black Oxide, Thread Size #10-32, Minimum Thread Length 7/8 in, Fastener Length 3 1/4 in, Head Height 0.19 in, Head Diameter 0.312 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable