  • Mfr # BULK-RS-N30-20
  • Zoro # G6257711
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N30-20
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Thickness
1/16"
Width
12"
Length
24"
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
24 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,200 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 310
Grade
Standard
Application
General Purpose
Type
Commercial Grade
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Smooth
Shape
Sheet
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Good
Compression Set
30 %
Density
1.35 g/cc
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Adhesive Type
Acrylic
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,200 psi
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Abrasion Resistance
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 30 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 310, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,200 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in, Abrasion Resistance Good