  • Mfr # BULK-RS-NHS70-867
  • Zoro # G9725046
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS70-867
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Thickness
1/16"
Length
12"
Width
12"
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
High Strength
Material
Application
General Purpose
Type
High Grade
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
30 %
Smooth
Minimum Temperature
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
Chemical Resistance
Fair
Density
1.35 g/cc
Tensile Strength
1,500 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 710, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in, Abrasion Resistance Good