  • Mfr # BULK-RS-NHS60-874
  • Zoro # G1216196
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS60-874
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1/16"
Length
36"
Width
6"
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
6 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 610
Grade
High Strength
Type
High Grade
Application
General Purpose
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Oil Resistance
Good
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Density
1.35 g/cc
Abrasion Resistance
Tensile Strength
1,500 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Tear Strength
20 N/mm
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
30 %
Shape
Strip
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in