  • Mfr # BULK-RS-N40MIL-40
  • Zoro # G2169842
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N40MIL-40
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Width
36"
Thickness
1/16"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
MIL-R-6855 Class 2 Grade 40
Grade
Military
Material
Type
Military Specification
Color
Application
General Purpose
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Tensile Strength
1,500 psi
Shape
Sheet
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Maximum Temperature
250 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Minimum Temperature
Texture
Smooth
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 40A, Grade Military, Material Neoprene, Standards MIL-R-6855 Class 2 Grade 40, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Good, Water Resistance Good