  • Mfr # U51041.050.0075
  • Zoro # G5335303
Thread Size
1/2"-20
Drive Size
3/8 in
Tensile Strength
85,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U51041.050.0075
Thread Size
1/2"-20
Screw Length
3/4 in
Drive Size
3/8 in
Thread Length
3/4 in
Head Height
0.5 in
Min. Thread Length
Head Diameter
0.75 in
Head Dia.
0.75 in
Tensile Strength
85,000 psi
Thread Style
Fully Threaded
Min. Tensile Strength
85,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 3/8 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size 1/2 In.-20, Minimum Thread Length 3/4 in, Fastener Length 3/4 in, Head Height 0.5 in, Head Diameter 0.75 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable