  • Mfr # BULK-RS-NHS50-935
  • Zoro # G6261227
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS50-935
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
4 in
Rubber Length
3 ft
Width
4"
Length
36"
Thickness
1/2"
Overall Thickness
0.5 in
Overall Width
4 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 510
Grade
High Strength
Application
General Purpose
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Type
High Grade
Material
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Adhesive Type
Acrylic
Minimum Adhesive Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Compression Set
30 %
Density
1.35 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Abrasion Resistance
Good
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Shape
Strip
Water Resistance
Fair
Minimum Temperature
Oil Resistance
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 510, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/2 in, Abrasion Resistance Good