  • Mfr # BULK-RS-H40-204
  • Zoro # G0241635
/ea
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H40-204
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Length
10 ft.
Thickness
1/32"
Width
36"
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Type
Commercial Grade
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Application
Oil Resistant
Material
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
33 %
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Good
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Excellent
Density
1.5 g/cc
Minimum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Shape
Roll
Tensile Strength
1,000 psi
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 407, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in, Abrasion Resistance Good