  • Mfr # BULK-RS-N50MIL-38
  • Zoro # G2641301
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N50MIL-38
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Width
12"
Thickness
1/32"
Length
36"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,600 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
MIL-R-6855 Class 2 Grade 50
Grade
Military
Color
Type
Military Specification
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Application
General Purpose
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Shape
Sheet
Compression Set
30 %
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,600 psi
Minimum Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Weather Resistance
Excellent
Density
1.35 g/cc
Water Resistance
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Military Specification, Material Neoprene, Standards MIL-R-6855 Class 2 Grade 50, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,600 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in