  • Mfr # U07000.025.0137
  • Zoro # G5321321
Drive Size
3/16 in
Tensile Strength
180,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM A574
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U07000.025.0137
Thread Size
1/4"-20
Screw Length
1-3/8 in
Drive Size
3/16 in
Head Height
0.25 in
Thread Length
1 in
Min. Thread Length
1 in
Minimum Thread Length
1 in
Head Diameter
0.375 in
Dia./Thread Size
1/4"-20
Length
1 3/8 in
Head Dia.
0.375 in
Tensile Strength
180,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM A574
Temp. Range
- 50 Degrees F to 550 Degrees F
Maximum Temperature
550 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Material Type
Dimensional Standards
ASME B18.3
Material Quality Standards
ASTM A574
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Finish Type
Fastener Finish
Min. Tensile Strength
180,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 3/16 in, Material Steel, Finish Black Oxide, Thread Size 1/4 In.-20, Minimum Thread Length 1 in, Fastener Length 1 3/8 in, Head Height 0.25 in, Head Diameter 0.375 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable