  • Mfr # U51050.025.0125
  • Zoro # G2264245
CAD Available
Hex Drive
CAD Drawing
Drive Size
3/16 in
Tensile Strength
80,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
U51050.025.0125
Thread Size
1/4"-20
Screw Length
1-1/4 in
Drive Size
3/16 in
Thread Length
1 1/4 in
Head Height
0.25 in
Head Diameter
0.375 in
Minimum Head Height
6.2 mm
Maximum Head Height
6.35 mm
Length
Head Dia.
0.375 in
Dia./Thread Size
1/4"-20
Details
CAD Available
Yes
Tensile Strength
80,000 psi
Thread Style
Fully Threaded
Temp. Range
-65 Degrees F to 300 Degrees F
Rockwell Hardness
B80 to C32
Class
3A
Coarse
Color
Silver
Proof Load
74,000 psi
Material Quality Standards
ASTM A307A
18-8
Minimum Yield Strength
81,000 psi
Manufacturer Location
Globally Sourced
Thread Fit
3A
Head Texture
Knurled
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Maximum Temperature
300 Degrees F
Minimum Temperature
-65 Degrees F
Min. Tensile Strength
80,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 3/16 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size 1/4 In.-20, Minimum Thread Length 1 1/4 in, Fastener Length 1 1/4 in, Head Height 0.25 in, Head Diameter 0.375 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable