  • Mfr # U51050.025.0175
  • Zoro # G5324523
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
1/4"-20
Screw Length
1-3/4 in
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
U51050.025.0175
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
1/4"-20
Screw Length
1-3/4 in
Drive Size
3/16 in
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
1 in
Head Height
0.25 in
Min. Thread Length
1 in
Minimum Thread Length
1 in
Head Diameter
0.375 in
Length
Dia./Thread Size
Head Dia.
0.375 in
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
85,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM F837
System of Measurement
Inch
Temp. Range
- 50 Degrees F to 550 Degrees F
Thread Style
Partially Threaded
Rockwell Hardness
B80 to C32
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Thread Direction
Right Hand
Thread Type
Coarse
Material Quality Standards
ASTM F837
Pack Size
Small Pack
Maximum Temperature
550 Degrees F
Material Grade/Class
18-8
Dimensional Standards
ASME B18.3
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Fastener Industry Standards
ASME B18.3, ASTM F837
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Basic Material
Stainless Steel
Min. Tensile Strength
85,000 psi
Fastener Finish
Screw Head Type
Cylindrical
Material Grade
18-8
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 3/16 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size 1/4 In.-20, Minimum Thread Length 1 in, Fastener Length 1 3/4 in, Head Height 0.25 in, Head Diameter 0.375 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable