  • Mfr # U51050.025.0137
  • Zoro # G9459947
Thread Size
1/4"-20
Screw Length
1-3/8 in
Drive Size
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
U51050.025.0137
Thread Size
1/4"-20
Screw Length
1-3/8 in
Drive Size
3/16 in
Head Height
0.25 in
Thread Length
1 in
Min. Thread Length
1 in
Head Diameter
0.375 in
Minimum Thread Length
1 in
Head Dia.
0.375 in
Tensile Strength
85,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM F837
Temp. Range
- 50 Degrees F to 550 Degrees F
Thread Style
Partially Threaded
Maximum Temperature
550 Degrees F
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Material Quality Standards
ASTM F837
Fastener Industry Standards
ASME B18.3, ASTM F837
Min. Tensile Strength
85,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 3/16 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size 1/4 In.-20, Minimum Thread Length 1 in, Fastener Length 1 3/8 in, Head Height 0.25 in, Head Diameter 0.375 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable