  • Mfr # U51050.025.0300
  • Zoro # G5324557
Thread Size
1/4"-20
Screw Length
3 in
Drive Size
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U51050.025.0300
Thread Size
1/4"-20
Screw Length
3 in
Drive Size
3/16 in
Head Height
0.25 in
Thread Length
1 in
Min. Thread Length
1 in
Minimum Thread Length
1 in
Maximum Head Height
6.35 mm
Minimum Head Height
6.2 mm
Head Diameter
0.375 in
Head Dia.
0.375 in
Length
3 in
Tensile Strength
85,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM F837
Temp. Range
- 50 Degrees F to 550 Degrees F
Thread Style
Partially Threaded
Color
Silver
Thread Type
Coarse
Proof Load
74,000 psi
Seal Material
None
Maximum Temperature
550 Degrees F
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Minimum Yield Strength
81,000 psi
Includes Washer
No
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Sealing Gasket
No
Material Grade/Class
18-8
Head Texture
Knurled
Material Quality Standards
ASTM F837
Non-Marring Tip
Manufacturer Location
Globally Sourced
Thread Fit
3A
Min. Tensile Strength
85,000 psi
Fastener Industry Standards
ASME B18.3, ASTM F837
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 3/16 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size 1/4 In.-20, Minimum Thread Length 1 in, Fastener Length 3 in, Head Height 0.25 in, Head Diameter 0.375 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable