  • Mfr # U55050.025.0300
  • Zoro # G6084452
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
1/4"-20
Screw Length
3 in
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U55050.025.0300
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
1/4"-20
Screw Length
3 in
Drive Size
3/16 in
Thread Length
1 in
Head Height
0.25 in
Vented Hole Size
Not Vented
Min. Thread Length
1 in
Minimum Thread Length
1 in
Head Diameter
0.375 in
Maximum Head Height
6.35 mm
Minimum Head Height
6.2 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
0.375 in
Length
3 in
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
85,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM F837
System of Measurement
Inch
Thread Direction
Right Hand
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Thread Style
Partially Threaded
Temp. Range
- 50 Degrees F to 550 Degrees F
Rockwell Hardness
B80 to C32
Color
Silver
Thread Type
Coarse
Proof Load
74,000 psi
Sealing Gasket
No
Pack Size
Small Pack
Head Texture
Knurled
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Maximum Temperature
550 Degrees F
Non-Marring Tip
No
Material Grade/Class
316
Seal Material
None
Includes Washer
Manufacturer Location
Globally Sourced
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Material Quality Standards
ASTM F837
Thread Fit
3A
Minimum Yield Strength
81,000 psi
Dimensional Standards
ASME B18.3
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Basic Material
Stainless Steel
Material Grade
316
Min. Tensile Strength
85,000 psi
Fastener Finish
Screw Head Type
Cylindrical
Fastener Industry Standards
ASME B18.3, ASTM F837
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 3/16 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size 1/4 In.-20, Minimum Thread Length 1 in, Fastener Length 3 in, Head Height 0.25 in, Head Diameter 0.375 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable