  • Mfr # 012520P050
  • Zoro # G2189634
Key Features
Pan Head
Slotted Drive
System of Measurement
Inch
Material
Nylon 6/6
Finish
Plain
Tensile Strength
312 psi
Standards
ANSI/ASME B1.1, IFI
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
012520P050
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
1/4"-20
Fastener Length
1/2 in
Head Height
0.125 in
Head Dia.
0.473 to 0.492 in
Maximum Head Width
31/64 in
Maximum Head Height
1/8 in
Screw Size
1/4 in
Head Width
0.484 in
Overall Length
Recommended Hole Size
1/4 in
Details
System of Measurement
Inch
Head Type
Pan
Drive
Slotted
Material
Nylon 6/6
Finish
Plain
Tensile Strength
312 psi
Standards
ANSI/ASME B1.1, IFI
Item
Machine Screw
Temp. Range (F)
-40 Degrees to 185 Degrees
Thread Direction
Right Hand
Includes Nut
Nut Not Included
Includes Washer
Washer Not Included
Thread Style
Fully Threaded
Maximum Temperature
185 Degrees F
Thread Type
Coarse
Pack Size
Small
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Dimensional Standards
ANSI/ASME B1.1
Head Style
Round
Type
Machine Screw
Material Grade/Class
6/6
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material Nylon, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size 1/4 In.-20, Fastener Length 1/2 in, Head Width 0.484 in, Head Height 0.125 in, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 312 psi, Dimensional Standards ANSI/ASME B1.1, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 31/64 in, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1/8 in