  • Mfr # U07040.025.0112
  • Zoro # G9185951
Finish
Black Oxide
Drive Size
3/16 in
Tensile Strength
170,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U07040.025.0112
Thread Size
1/4"-28
Screw Length
1-1/8 in
Drive Size
3/16 in
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
1 in
Head Height
0.25 in
Min. Thread Length
1 in
Head Diameter
0.375 in
Minimum Thread Length
1 in
Head Dia.
0.375 in
Length
1 1/8 in
Dia./Thread Size
1/4"-28
Finish
Black Oxide
Tensile Strength
170,000 psi
Temp. Range
- 58 Degrees F to 302 Degrees F
Rockwell Hardness
C37 to C45
Fine
Material Type
Dimensional Standards
Maximum Temperature
302 Degrees F
Finish Type
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Min. Tensile Strength
170,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 3/16 in, Material Steel, Finish Black Oxide, Thread Size 1/4 In.-28, Minimum Thread Length 1 in, Fastener Length 1 1/8 in, Head Height 0.25 in, Head Diameter 0.375 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable