  • Mfr # U07040.025.0137
  • Zoro # G5672134
Finish
Black Oxide
Drive Size
3/16 in
Tensile Strength
170,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U07040.025.0137
Thread Size
1/4"-28
Screw Length
1-3/8 in
Drive Size
3/16 in
Head Height
0.25 in
Thread Length
1 in
Min. Thread Length
1 in
Head Diameter
0.375 in
Minimum Thread Length
1 in
Head Dia.
0.375 in
Dia./Thread Size
1/4"-28
Length
1 3/8 in
Finish
Black Oxide
Tensile Strength
170,000 psi
Temp. Range
- 58 Degrees F to 302 Degrees F
Rockwell Hardness
C37 to C45
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Dimensional Standards
Maximum Temperature
302 Degrees F
Min. Tensile Strength
170,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 3/16 in, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Thread Size 1/4 In.-28, Minimum Thread Length 1 in, Fastener Length 1 3/8 in, Head Height 0.25 in, Head Diameter 0.375 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable