  • Mfr # U07040.025.0200
  • Zoro # G5330972
Finish
Black Oxide
Drive Size
3/16 in
Tensile Strength
180,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM A574
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U07040.025.0200
Thread Size
1/4"-28
Screw Length
2 in
Drive Size
3/16 in
Head Height
0.25 in
Thread Length
1 in
Vented Hole Size
Not Vented
Min. Thread Length
1 in
Minimum Thread Length
1 in
Head Diameter
0.375 in
Head Dia.
0.375 in
Length
2 in
Dia./Thread Size
1/4"-28
Finish
Black Oxide
Tensile Strength
180,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM A574
Rockwell Hardness
C37 to C45
Temp. Range
- 50 Degrees F to 550 Degrees F
Small Pack
Material Quality Standards
ASTM A574
Maximum Temperature
550 Degrees F
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Min. Tensile Strength
180,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 3/16 in, Material Steel, Finish Black Oxide, Thread Size 1/4 In.-28, Minimum Thread Length 1 in, Fastener Length 2 in, Head Height 0.25 in, Head Diameter 0.375 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable