  • Mfr # U51041.025.0250
  • Zoro # G5786191
Tensile Strength
85,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U51041.025.0250
Screw Length
2-1/2 in
Thread Length
1 in
Head Height
0.25 in
Min. Thread Length
1 in
Minimum Thread Length
1 in
Head Diameter
0.375 in
Length
2 1/2 in
Dia./Thread Size
Head Dia.
0.375 in
Tensile Strength
85,000 psi
Thread Style
Partially Threaded
Min. Tensile Strength
85,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Socket, Drive Size 3/16 in, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size 1/4 In.-28, Minimum Thread Length 1 in, Fastener Length 2 1/2 in, Head Height 0.25 in, Head Diameter 0.375 in, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable