  • Mfr # BULK-RS-BHS40-26
  • Zoro # G2923042
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS40-26
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Thickness
1/4"
Width
12"
Length
12"
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
High Strength
Type
High Grade
Application
Oil Resistant
Material
Color
Max. Temp. (F)
225 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Shape
Sheet
Texture
Smooth
Adhesive Type
Plain Backing
Tear Strength
20 N/mm
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
30 %
Tensile Strength
1,500 psi
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Chemical Resistance
Fair
Weather Resistance
Fair
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 40A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 410, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.25 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Excellent, Water Resistance Good