  • Mfr # BULK-RS-BHS60-26
  • Zoro # G1210946
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-BHS60-26
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Length
12"
Width
12"
Thickness
1/4"
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Material
Application
Oil Resistant
Type
High Grade
Max. Temp. (F)
225 Degrees F
Color
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Excellent
Shape
Sheet
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Compression Set
30 %
Density
1.35 g/cc
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 610, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.25 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Excellent, Water Resistance Good