  • Mfr # BULK-RS-BHS70-208
  • Zoro # G6745855
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS70-208
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Length
10 ft.
Width
36"
Thickness
1/4"
Overall Length
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 710
Grade
High Strength
Material
Application
Oil Resistant
Max. Temp. (F)
225 Degrees F
Type
High Grade
Color
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Excellent
Weather Resistance
Fair
Shape
Roll
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
30 %
Density
1.35 g/cc
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 710, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in