  • Mfr # BULK-RS-BHS50-278
  • Zoro # G0309036
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-BHS50-278
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Width
36"
Length
5 ft.
Thickness
1/4"
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 510
Grade
High Strength
Material
Color
Type
High Grade
Max. Temp. (F)
225 Degrees F
Application
Oil Resistant
Tensile Strength
1,500 psi
Weather Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Texture
Smooth
Shape
Roll
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
30 %
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 510, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in