  • Mfr # BULK-RS-NHS50-919
  • Zoro # G6261534
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS50-919
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1/4"
Width
6"
Length
36"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 510
Grade
High Strength
Color
Type
High Grade
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Application
General Purpose
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,500 psi
Minimum Adhesive Temperature
Adhesive Type
Acrylic
Oil Resistance
Good
Minimum Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Maximum Temperature
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Chemical Resistance
Fair
Shape
Strip
Compression Set
30 %
Weather Resistance
Excellent
Density
1.35 g/cc
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 510, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good