  • Mfr # BULK-RS-H60MIL-23
  • Zoro # G2709594
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H60MIL-23
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Thickness
1/4"
Width
12"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
2,100 psi
Elongation
300 %
Finish
Smooth
Standards
MIL-R-6855 Class 1 Grade 60
Grade
Military
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Application
Oil Resistant
Type
Military Specification
Color
Compression Set
30 %
Minimum Temperature
Density
1.35 g/cc
Shape
Sheet
Tensile Strength
2,100 psi
Texture
Smooth
Tear Strength
20 N/mm
Abrasion Resistance
Good
Weather Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Chemical Resistance
Fair
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Military Specification, Material Buna-N, Standards MIL-R-6855 Class 1 Grade 60, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 2,100 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in