  • Mfr # BULK-RS-N60FDA-242
  • Zoro # G1570003
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60FDA-242
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Thickness
1/8"
Width
12"
Length
24"
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
330 %
Finish
Food
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Application
Food Grade
Type
FDA Grade
Color
Material
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Abrasion Resistance
Good
Shape
Sheet
Tensile Strength
1,000 psi
Tear Strength
22 N/mm
Maximum Temperature
250 Degrees F
Oil Resistance
Good
Minimum Temperature
Compression Set
35 %
Texture
Smooth
Water Resistance
Density
1.4 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color White, Durometer 60A, Grade Food, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Good, Water Resistance Good