  • Mfr # BULK-RS-BHS70-886
  • Zoro # G7128843
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS70-886
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
15 ft
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
15 ft.
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
High Strength
Type
High Grade
Color
Application
Oil Resistant
Material
Max. Temp. (F)
225 Degrees F
Shape
Roll
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Fair
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Compression Set
30 %
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Water Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 710, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 15 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in