  • Mfr # BULK-RS-NHS60-886
  • Zoro # G2560223
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS60-886
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
3 ft
Width
2"
Thickness
1/8"
Length
36"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 610
Grade
High Strength
Type
High Grade
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Material
Application
General Purpose
Texture
Smooth
Tear Strength
20 N/mm
Density
1.35 g/cc
Minimum Temperature
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Water Resistance
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,500 psi
Weather Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Shape
Strip
Compression Set
30 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 610, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Good, Water Resistance Good