  • Mfr # BULK-RS-H50MIL-28
  • Zoro # G1505786
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H50MIL-28
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
12 in
Length
36"
Thickness
1/8"
Width
12"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Color
Black
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,600 psi
Elongation
400 %
Standards
MIL-R-3065D SB 515 F2
Grade
Military
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Application
Oil Resistant
Type
Military Specification
Compression Set
30 %
Shape
Sheet
Abrasion Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Tensile Strength
1,600 psi
Minimum Temperature
Chemical Resistance
Fair
Weather Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Military Specification, Material Buna-N, Standards MIL-R-3065D SB 515 F2, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,600 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in