  • Mfr # BULK-RS-N80MIL-29
  • Zoro # G1996075
Rubber Length
3 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N80MIL-29
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Width
12"
Length
36"
Thickness
1/8"
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
80A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
100 %
Standards
MIL-R-6855 Class 2 Grade 80
Grade
Military
Color
Type
Military Specification
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Application
General Purpose
Density
1.35 g/cc
Shape
Sheet
Compression Set
28 %
Tensile Strength
1,800 psi
Tear Strength
20 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade Military Specification, Material Neoprene, Standards MIL-R-6855 Class 2 Grade 80, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in