  • Mfr # 20T6 1/2N/IF/120V
  • Zoro # G2759671
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
20 W
Bulb Base Type
Intermediate Screw (E17)
Bulb Shape
T6-1/2
Light Appearance
2700 to 2999K, Soft White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
20T6 1/2N/IF/120V
Country of Origin
China
Dimensions
Light Bulb Dia.
1/2"
Max. Overall Bulb Length
5-1/2"
Max Overall Bulb Length
5-1/2"
Overall Length
5 1/2 in
Bulb Dia.
7/8 in
Details
Item
Incandescent Bulb
Voltage
120V AC
Watts
20 W
Bulb Base Type
Intermediate Screw (E17)
Bulb Shape
T6-1/2
Light Appearance
2700 to 2999K, Soft White
Bulb Housing
Glass
Lighting Technology
Incandescent
Color Temperature
2800K
Dimmable
Yes
Bulb Color Temp.
2800K
Lumens
90 lm
Rated Life
5,000 hr
Light Technology
Incandescent
Three-Way
No
Standards
Exempt from 2012 Lighting Legislation Energy Standards
Bulb Technology
Bulb Designation
20T6 1/2N/IF
High Output
No
Bulb Primary Application
General Purpose
Average Bulb Life
5000 hr.
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
Shatter-Resistant
For Enclosed Fixtures
Yes
Bulb Type
Miniature
Bulb Finish
Frosted
Overall Bulb Shape
T
Wattage Equivalency
20W INC
Trade Number
20T6-1/2N/120V
Overall Bulb Base Type
Intermediate Screw
Light Color
White
Amps
0.17 A