  • Mfr # BULK-RS-N50-906
  • Zoro # G6258594
Rubber Length
3 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N50-906
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
4 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Thickness
3/16"
Width
4"
Overall Width
4 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Type
Commercial Grade
Shape
Strip
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Minimum Adhesive Temperature
Adhesive Type
Acrylic
Compression Set
33 %
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 507, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good