  • Mfr # BULK-RS-H60FDA-207
  • Zoro # G6746126
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60FDA-207
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Width
36"
Length
10 ft.
Thickness
3/16"
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
36 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
330 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Color
Material
Application
Food Grade
Type
FDA Grade
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Minimum Temperature
Maximum Temperature
250 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.4 g/cc
Shape
Roll
Oil Resistance
Excellent
Compression Set
35 %
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Weather Resistance
Fair
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,000 psi
Tear Strength
22 N/mm
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color White, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in