  • Mfr # BULK-RS-BHS50-25
  • Zoro # G2147327
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS50-25
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Width
12"
Thickness
3/16"
Length
12"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 510
Material
Type
High Grade
Application
Oil Resistant
Color
Max. Temp. (F)
225 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Weather Resistance
Fair
Tensile Strength
1,500 psi
Compression Set
30 %
Abrasion Resistance
Good
Shape
Sheet
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Oil Resistance
Excellent
Smooth
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 510, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in