  • Mfr # BULK-RS-BHS50-887
  • Zoro # G6255584
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS50-887
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
3 ft
Width
2"
Length
36"
Thickness
3/16"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
High Strength
Max. Temp. (F)
225 Degrees F
Type
High Grade
Material
Application
Oil Resistant
Color
Density
1.35 g/cc
Water Resistance
Good
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Chemical Resistance
Fair
Shape
Strip
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Tensile Strength
1,500 psi
Abrasion Resistance
Good
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Texture
Smooth
Adhesive Type
Acrylic
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Excellent
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 510, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good