  • Mfr # BULK-RS-BHS50-888
  • Zoro # G6256241
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS50-888
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
3/16"
Width
6"
Length
36"
Overall Width
6 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
High Strength
Application
Oil Resistant
Type
High Grade
Color
Max. Temp. (F)
225 Degrees F
Material
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Compression Set
30 %
Adhesive Type
Acrylic
Tensile Strength
1,500 psi
Tear Strength
20 N/mm
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Shape
Strip
Chemical Resistance
Fair
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 510, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good